jiri hembal.jpg
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Kdo jsem

Jsem především šťastlivec, který dělá to, co ho baví, a ještě se tím živí.

Taky jsem šťastným manželem a otcem tří dcer.

 

Proč létám balónem

Při létání, a to nejen balónovém, nic neokecáte. Od předletové přípravy až po přistání je vše plně na pilotovi. Neexistuje, žádné, ale, kdyby, to on... Jakékoliv létání musí nutně v člověku probudit pocit zodpovědnosti.

Let balónem ovšem považuji za nejvznešenější pohyb vzduchem a pocity z něj rád zprostředkovávám svým pasažérům.

Každý let je originál a místo přistání není nikdy, do poslední chvíle předem jisté. Našimi řídítky je směr větru, ten se v různých výškách mění a díky tomu dokáže vždy nějaké místo pro bezpečné přistání včas vybrat. 

No není to vzrušující?

 Jak jsem k tomu přišel

Před pár lety mě oslovil kamarád, jestli bych si nechtěl udělat papíry na balón. Že prý si se známým jeden koupili a nemůžou sehnat pilota pro vyhlídkové lety. Vzhledem k tomu, že jsem do té doby neviděl balón ani letět, tak mi to přišlo jako dost bláznivá myšlenka. Rozhodování netrvalo dlouho a šel jsem do toho. Od první chvíle, co jsem se v balónu vznesl už jsem chtěl mít balón pod kontrolou a držet hořáky v ruce.

Už během výcviku jsem věděl, že z toho není cesta zpět. Balónové létání se stalo mým velkým koníčkem a postupem času i zaměstnáním.

 

Kde všude jsem s balónem létal

Samozřejmě snad už po celých Čechách. Nejvíce u nás doma ve východních Čechách, zejména v Hradci Králové. Déle třeba v Rakouských Alpách, při přeletech Krkonoš, ve Slovinsku, Dubaji, Rumunsku, ve Švýcarsku, Německu, na Filipínách a doufám, že brzy navštívím i další místa.

 

 Jak dlouho létám

Pilotní zkoušky jsem složil v roce 2009 a od té doby mám nalétáno něco málo přes 1000 hodin (konec roku 2020). Mohu létat na balónech do kubatury 10 500 metrů kubických, což je balón, který pojme do svého koše až 16 pasažérů.

Jsem instruktorem balónového létání.

Dnes máme menší firmu poskytující vyhlídkové lety balónem v našich dvou balónech. 

 

Proč fotím

Fotím již od dětství a v pubertě jsem začal fotky v temné komoře sám vyvolávat. Bavil mě celý ten proces.

Jednou při cestách v Bulharsku mě neznámí lapkové ukradli oba foťáky a než jsem si stihl pořídit nové, tak nastoupila doba digitálních fotek. Na chvíli jsem na focení zanevřel. Znovuobjevil jsem jej až v souvislosti s balónovým létáním. Na sociálních sítích jsem začal sdílet první fotky z letů mezi přáteli a počátky byly opravdu nevalné kvality. To jsem ještě fotil mobilem a pomocí tabletu. Postupem času jsem začal vyjíždět s balónem i do zahraničí, zprvu jsem si půjčoval digitální zrcadlovku a časem jsem si koupil malý odolný kompakt Nikon Coolpix W300. Chtěl jsem něco malého a odolného.

No a doba plynula, já si létal až jsem zjistil, že vlastně odolný foťák již nepotřebuji. Přistání se staly jemnějšími, a tak jsem si pořídil svou první digitální bezzrcadlovku Sony Alpha 7.

Fotky zpracovávám v programu Zoner Photostudio X. 

 

Chtěli byste se proletět balónem?

Budu rád, když to bude s námi:   www.hembalon.cz.

 

Máte obavy z výšek nebo závratě, a přesto byste chtěli letět?

Nastupte se mnou do koše a uvidíte, jak ty strachy společně rozpustíme.

 

Nevěříte?

Tak se mrkněte,

co píšou ti, kteří se mnou již letěli.

Chcete si vybrat některou z mých fotek?

Jiří Hembal

Mánesova 561, Hradec Králové, 50002

e-mail: jirka@hembal.cz

telefon: +420731548695

IČO: 47493780

DIČ: 7110283103

Číslo účtu: 2700285130/2010